dressm.jpg (1341 bytes) Dressage
Results
[an error occurred while processing this directive]
The NSW Dressage Club Inc. Young Rider Competition 7th-9th July 2000
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
CHAMPION: WAYABA WISH (Cody Peterson)
RESERVE CHAMPIONS:  JEVARO TARATELLO (Tessa Turnbull) & BROADWAY EXPRESSION (Katie Pollard)
COMP 1 - P1A (Ponies/Horses under 14.2hh)   (C: S. Burns)                    SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 WAYABA WISH                 Cody PETERSON                       183                     183   76.25       1
 FURZEY CATALINKA            Anna MUNRO                          182                     182   75.83       2
 JEVARO TARATELLO            Tessa TURNBULL                      180                     180      75       3
 INDRA LITTLE BOSS           Vanessa MIDWINTER                   175                     175   72.92       4
 BROADWAY EXPRESSION         Katie POLLARD                       163                     163   67.92       5
 BROOMFIELD BLUE CREST       Sarah BURKE                         161                     161   67.08       6
 KOORINGAL NOMAD             Renee GRAHAM                        159                     159   66.25
 MUDGEE                      Grace DAY                           158                     158   65.83
 JUBARRAH JAMILLA            Karlie KILLEEN                      156                     156      65
 THE DANCE                   Courtney FARRAR                     155                     155   64.58
 UNICE                       Kristy La GARDE                     153                     153   63.75
 RISING DUST                 Jessica LUDLOW                      152                     152   63.33
 WIZARD OF OZ                Amy BRYDON                          151                     151   62.92
 LEIGHTON ELITE              Raquel BENNETT                      148                     148   61.67
 KINGSFRED RIANA             Amy WILSON                          145                     145   60.42
 BYALEE BABY                 Dimity LOUREY                       145                     145   60.42
 PINEHURST PIZAZZ            Jenna LLOYD                         140                     140   58.33
 KOORALYN BOUNTY             Cameron GROCOTT                     138                     138    57.5
 STAR BRIGHT                 Jessica DOWD                        137                     137   57.08
 PEPPITA                     Amelia FULLARTON-NEALE              130                     130   54.17
 KINGSVALE CANDY PUFF        Kimberley DAVIS                     129                     129   53.75
 MICAHDOT                    Isabella MOWBRAY                    118                     118   49.17
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
CHAMPION: WAYABA WISH (Cody Peterson)
RESERVE CHAMPIONS:  JEVARO TARATELLO (Tessa Turnbull) & BROADWAY EXPRESSION (Katie Pollard)
COMP 2 - P1B (Ponies/Horses under 14.2hh)  (C: R. Coventry)    SAND ARENA 3
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 BROOMFIELD BLUE CREST       Sarah BURKE                         185                     185   71.15       1
 BROADWAY EXPRESSION         Katie POLLARD                       184                     184   70.77       2
 JAVARO TARANTELLO           Tessa TURNBULL                      181                     181   69.62       3
 WAYABA WISH                 Cody PETERSON                       179                     179   68.85       4
 KINGSFRED RIANA             Amy WILSON                          177                     177   68.08       5
 WIZARD OF OZ                Amy BRYDON                          174                     174   66.92       6
 FURZEY CATALINKA            Anna MUNRO                          173                     173   66.54
 MUDGEE                      Grace DAY                           172                     172   66.15
 JUBARRAH JAMILLA            Karlie KILLEEN                      168                     168   64.62
 JOEMOOR CASSINO             Phoebe CARDEN                       168                     168   64.62
 BYALEE BABY                 Dimity LOUREY                       166                     166   63.85
 INDRA LITTLE BOSS           Vanessa MIDWINTER                   165                     165   63.46
 UNICE                       Kristy La GARDE                     165                     165   63.46
 KOORINGAL NOMAD             Renee GRAHAM                        162                     162   62.31
 PEPPITA                     Amelia FULLARTON-NEALE              162                     162   62.31
 KOORALYN BOUNTY             Cameron GROCOTT                     161                     161   61.92
 LEIGHTON ELITE              Raquel BENNETT                      160                     160   61.54
 THE DANCE                   Courtney FARRAR                     160                     160   61.54
 KINGSVALE CANDY PUFF        Kimberley DAVIS                     154                     154   59.23
 PINEHURST PIZAZZ            Jenna LLOYD                         150                     150   57.69
 STAR BRIGHT                 Jessica DOWD                        149                     149   57.31
 MICAHDOT                    Isabella MOWBRAY                    148                     148   56.92
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
COMP 3A - P1C DIVISION A        (C: J. Watson)                                             SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 MURRUM PARK PHANTOM         Kate KELLY                          184                     184    73.6       1
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON                184                     184    73.6       1
 QUARINYA CHANGES            Emma BALDWIN                        178                     178    71.2       3
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                        178                     178    71.2       3
 HANNIBAL HOO                Jodi MAHER                          172                     172    68.8       5
 MUZCAT TOUCHWOOD            Lauren POWELL                       172                     172    68.8       5
 STORMARN SKIES              Jade HAMILTON                       169                     169    67.6
 CHANTRY ROSE                Vanessa MIDWINTER                   163                     163    65.2
 BULWARRA SONATA             Emma CARRIGAN                       162                     162    64.8
 COOLAROO SCOOBYDOO          Tamara KERR                         161                     161    64.4
 KW FIRE & BRIMSTONE         Kylie WOODYATT                      160                     160      64
 SHEFFIELD DISTINCTION       Anna PETERS                         159                     159    63.6
 GOING GREY                  Rebecca CATT                        157                     157    62.8
 GREASED LIGHTNING           Chloe BENNETT                       154                     154    61.6
 THE CHAMP                   Renee MOORLEY                       148                     148    59.2
 GALATEA SUNFLOWER           Sian WILLIAMS                       148                     148    59.2
 GB ALBANY                   Joanne GILSHENAN                    146                     146    58.4
 MYSTIQUE                    Adam HARRIS                         145                     145      58
 MR SQUIGGLE                 Eliza D'ARCY MOSKWA                 138                     138    55.2
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
COMP 3B - P1C DIVISION B        (C: J. Bailey)                                                SAND ARENA 3
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 JINGARA ABRA KADABRA        Briana BURGESS                      181                     181    72.4       1
 MEDITTERANEAN BREEZE        Sarah PRIESTLEY                     181                     181    72.4       1
 GRACE                       Brook HARRISON                      177                     177    70.8       3
 SAAN                        Cearrie KING                        173                     173    69.2       4
 FEURIKUS                    Abbey COLE-CLARK                    171                     171    68.4       5
 GEP XANADU                  Anita RUSSELL                       170                     170      68       6
 THE BOSS                    Brendan GROCOTT                     169                     169    67.6
 ANDIANO OF COOLALEE         Belinda FLYNN                       169                     169    67.6
 CLEDDAU ARCHMEDES           Stephanie NAPIER                    166               1     166    66.4
 SPARKLE                     Jodi MAHER                          166                     166    66.4
 ABLAZE                      Aimee DAVIS                         166                     166    66.4
 FLYING MOUSE                Amelia LEGGE                        162                     162    64.8
 ABOYNE COOL CHANGE          Leona DAVIS                         162                     162    64.8
 COOL COMPOSURE              Telena BERG                         161                     161    64.4
 TRAWALLA SECOND SON         Olivia NUGENT                       159                     159    63.6
 BUENA KINGDOM               Alexandra BATE                      158                     158    63.2
 BANJOMAN                    Jo CHISHOLM                         157                     157    62.8
 KILDONAN TOPPO              Else JACOBSON                       153                     153    61.2
 CHIPCHASE MEKNES            Jackie WILSON                       151                     151    60.4
 BENAUR CALLIGRAPHY          Penny ROSIAK                        149               1     149    59.6
 YARALAMA JESSELTON          Josie FEATHERSTON                   149                     149    59.6
 FOXGROVE CELLE              Elisha CADY                         147                     147    58.8
 LUV THAT BOY                Julia COLLINS                       112               1     112    44.8
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
COMP 4A - N2B DIVISION A         (C: BJ Steuart)                                                     GRASS ARENA 4
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 SHEFFIELD DISTINCTION       Anna PETERS                         173                     173   66.54       1
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                        171                     171   65.77       2
 STORMARN SKIES              Jade HAMILTON                       166                     166   63.85       3
 JINGARA ABRA KADABRA        Briana BURGESS                      163                     163   62.69       4
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER                      160                     160   61.54       5
 CHALKY                      Erin MCDONALL                       151                     151   58.08       6
 MY PIPEDREAM                Emma GOEZ (N.Z.)                    150               1     150   57.69
 BUBBLES                     Justin WORTHY                       146                     146   56.15
 INDRA LITTLE BOSS           Vanessa MIDWINTER                   146                     146   56.15
 BENAUR CALLIGRAPHY          Penny ROSIAK                        144                     144   55.38
 KINGSFRED RIANA             Amy WILSON                          142                     142   54.62
 ABLAZE                      Aimee DAVIS                         140                     140   53.85
 KILDONAN TOPPO              Else JACOBSON                       138                     138   53.08
 FARLEIGH TRINIDAD           Keira SHAW                          137                     137   52.69
 SON REIGN STAR              Jenna WALLIS                        135                     135   51.92
 LEIGHTON ELITE              Raquel BENNETT                      134                     134   51.54
 OBLIVION                    Anna FULLARTON                      134               1     134   51.54
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON                134                     134   51.54
 QUARINYA CHANGES            Emma BALDWIN                        132               1     132   50.77
 ROMEO'S PRIDE               Heather STAFF                       129                     129   49.62
 CHANTRY ROSE                Vanessa MIDWINTER                   127                     127   48.85
 FLASH TOBY                  Alicia KENNEDY                      125                     125   48.08
 FOXGROVE CELLE              Elisha CADY                         125                     125   48.08
 YARALAMA JESSELTON          Josie FEATHERSTON                   123                     123   47.31
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
COMP 4B - N2B DIVISION B         (C: JA Hofler)                                                       GRASS ARENA 5
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 BUENA KINGDOM               Alexandra BATE                      144                     144   55.38       1
 SAAN                        Cearrie KING                        143                     143      55       2
 FEURIKUS                    Abbey COLE-CLARK                    141                     141   54.23       3
 TOTAL ECLIPSE               Peta CORMACK                        140               1     140   53.85       4
 CLEDDAU ARCHIMEDES          Stephanie NAPIER                    139                     139   53.46       5
 NORTHERN ALEXANDRIA         Melanie DACEY                       138                     138   53.08       6
 MACCULLOCH                  Olivia BELLEW (N.Z.)                137                     137   52.69
 GINGER MEGGS                Anjuli PATEL                        136                     136   52.31
 COOLAROO SCOOBYDOO          Tamara KERR                         136                     136   52.31
 MUZCAT TOUCHWOOD            Lauren POWELL                       135                     135   51.92
 KALUDAH STANDING OVATION    Matthew HAINES                      135                     135   51.92
 BILYARA PARK GOODFELLA      Leah EBBECK-WATT                    134                     134   51.54
 GRILLS STRANGER             Lisa ADAMS                          133                     133   51.15
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                       133               1     133   51.15
 GALATEA SUNFLOWER           Sian WILLIAMS                       132                     132   50.77
 GB ALBANY                   Joanne GILSHENAN                    131                     131   50.38
 TIMPANI TIGA                Jo Anna WOOD                        130                     130      50
 LET'S SCAMPER               Sarah MUNRO                         127                     127   48.85
 CHIPCHASE MEKNES            Jackie WILSON                       127                     127   48.85
 THE CHAMP                   Renee MOORLEY                       126               1     126   48.46
 KT GAUDELLE GARDENIA        Caitlin HOWLETT                     122                     122   46.92
 HANNIBAL HOO                Jodi MAHER                          122                     122   46.92
 MARENA CHARLESTON           Claire GIBSON                       121                     121   46.54
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Friday 7th July 2000
COMP 4C - N2B DIVISION C         (C: H. Innes)                                                      GRASS ARENA 6
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                        178                     178   68.46       1
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                         174                     174   66.92       2
 TRAWALLA SECOND SON         Olivia NUGENT                       168                     168   64.62       3
 MEDITTERANEAN BREEZE        Sarah PRIESTLEY                     168                     168   64.62       3
 CONGARINNI CARNIVAL         Jacqui BRADY-CHAPMAN                166                     166   63.85       5
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                       165                     165   63.46       6
 RALVON MORNING STAR         Erin MCDONALL                       164                     164   63.08
 PENROBAN CHALCHIS           Sophie RAPKIN (S.A.)                160                     160   61.54
 BULWARRA SONATA             Emma CARRIGAN                       159                     159   61.15
 MYSTIQUE                    Adam HARRIS                         158                     158   60.77
 SPARKLE                     Jodi MAHER                          157                     157   60.38
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                       155                     155   59.62
 KIA MAXWELL                 Candice SCOTT                       154                     154   59.23
 SARAH OAKS COQUETTE         Brett DAVEY                         152                     152   58.46
 ABOYNE COOL CHANGE          Leona DAVIS                         150                     150   57.69
 KW FIRE & BRIMSTONE         Kylie WOODYATT                      150                     150   57.69
 JEVARO TARANTELLO           Tessa TURNBULL                      147                     147   56.54
 GEP XANADU                  Anita RUSSELL                       147                     147   56.54
 ANDIANO OF COOLALEE         Belinda FLYNN                       147                     147   56.54
 AKHENATON                   Shannon TONKIN                      145                     145   55.77
 LUCRETIA                    Sarah BLAKE                         142                     142   54.62
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 5A - P1D DIVISION A         (C: H. Egan)                                           GRASS ARENA 5
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 SAAN                        Cearrie KING                        187                     187    74.8       1
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                        178                     178    71.2       2
 STORMARN SKIES              Jade HAMILTON                       174                     174    69.6       3
 CHANTRY ROSE                Vanessa MIDWINTER                   169                     169    67.6       4
 ABLAZE                      Aimee DAVIS                         169                     169    67.6       4
 COOLAROO SCOOBYDOO          Tamara KERR                         163                     163    65.2       6
 BULWARRA SONATA             Emma CARRIGAN                       160                     160      64
 KOORALYN LIZA               Sarah HARTLEY                       159                     159    63.6
 FEURIKUS                    Abbey COLE-CLARK                    158               1     158    63.2
 GB ALBANY                   Joanne GILSHENAN                    155                     155      62
 BENAUR CALLIGRAPHY          Penny ROSIAK                        154                     154    61.6
 LINUS                       Alanna RAWSON                       154                     154    61.6
 QUARINYA CHANGES            Emma BALDWIN                        153               1     153    61.2
 MYSTIQUE                    Adam HARRIS                         151                     151    60.4
 JINGARA ABRA KADABRA        Briana BURGESS                      149                     149    59.6
 SARGENT PEPPER              Carly EARL                          148                     148    59.2
 MARENA CAROUSEL             Stephanie MURPHY                    148                     148    59.2
 SHEFFIELD DISTINCTION       Anna PETERS                         146                     146    58.4
 TOTAL ECLIPSE               Peta CORMACK                        146                     146    58.4
 LET'S SCAMPER               Sarah MUNRO                         144               1     144    57.6
 GALATEA SUNFLOWER           Sian WILLIAMS                       143               1     143    57.2
 MARENA STRATUS              Rebecca NEWTON                      143                     143    57.2
 YARALAMA  JESSELTON         Josie FEATHERSTON                   137                     137    54.8
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 5B - P1D DIVISION B         (C: A. Balnave)                                            GRASS ARENA 6
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 MEDITTERANEAN BREEZE        Sarah PRIESTLEY                     194                     194    77.6       1
 KILDONAN TOPPO              Else JACOBSON                       194                     194    77.6       1
 KW FIRE & BRIMSTONE         Kylie WOODYATT                      183               1     183    73.2       3
 TRAWALLA SECOND SON         Olivia NUGENT                       180                     180      72       4
 SPIRIT OF STEEL             Kerryn SMITH                        175                     175      70       5
 FLASH TOBY                  Alicia KENNEDY                      174                     174    69.6       6
 HANNIBAL HOO                Jodi MAHER                          174                     174    69.6       6
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON                172                     172    68.8
 SPARKLE                     Jodi MAHER                          169                     169    67.6
 THE BOSS                    Brendan GROCOTT                     162                     162    64.8
 COOL COMPOSURE              Telena BERG                         161                     161    64.4
 CHIPCHASE MEKNES            Jackie WILSON                       159                     159    63.6
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                         157                     157    62.8
 SILVER SKYE                 Rachel GRAHAM                       152               1     152    60.8
 FOXGROVE CELLE              Elisha CADY                         151                     151    60.4
 PRINCESS                    Katie GARDNER                       149                     149    59.6
 CLEDDAU ARCHIMEDES          Stephanie NAPIER                    148                     148    59.2
 GOING GREY                  Rebecca CATT                        146                     146    58.4
 GEP XANADU                  Anita RUSSELL                       142               1     142    56.8
 GRACE                       Brooke HARRISON                     141                     141    56.4
 KAMROCK CASINO              Prue BENNETT                        140                     140      56
 FLYING MOUSE                Amelia LEGGE                        137                     137    54.8
 ABOYNE COOL CHANGE          Leona DAVIS                         136                     136    54.4
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
CHAMPION: MEDITTERANEAN BREEZE (Sarah Priestley)
RESERVE CHAMPION: JINGARA ABRA KADABRA (Briana Burgess)
RIDE-OFF P1D                                 (H: L. Dowey C: R. Quist)                 GRASS ARENA 4
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 MEDITTERANEAN BREEZE        Sarah PRIESTLEY             179     189                     368    73.6       1
 JINGARA ABRA KADABRA        Briana BURGESS              164     186                     350      70       2
 MURRUM PARK PHANTOM         Kate KELLY                  168     171                     339    67.8       3
 KILDONAN TOPPO              Else JACOBSON               162     164                     326    65.2       4
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON        157     155                     312    62.4       5
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                147     160                     307    61.4       6
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 6A - N2C DIVISION A         (C: J. Squires)                                                        GRASS ARENA 4
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                         162                     162   70.43       1
 FEURIKIS                    Abbey COLE-CLARK                    155                     155   67.39       2
 BK BLACKJACK                Joanne CLARKE                       154                     154   66.96       3
 STORMARN SKIES              Jade HAMILTON                       152                     152   66.09       4
 CHALKY                      Erin MCDONALL                       151                     151   65.65       5
 JINGARA ABRA KADABRA        Briana BURGESS                      147                     147   63.91       6
 INDRA LITTLE BOSS           Vanessa MIDWINTER                   146                     146   63.48
 GINGER MEGGS                Anjuli PATEL                        145                     145   63.04
 ROMEO'S PRIDE               Heather STAFF                       144                     144   62.61
 HANNIBAL HOO                Jodi MAHER                          142                     142   61.74
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                        140                     140   60.87
 BULWARRA SONATA             Emma CARRIGAN                       140                     140   60.87
 JEVARO TARANTELLO           Tessa TURNBULL                      139                     139   60.43
 KT GAUDELLE GARDENIA        Caitlin HOWLETT                     138                     138      60
 GRANADA GUINESS             Jenny STIRZAKER                     138                     138      60
 QUARINYA CHANGES            Emma BALDWIN                        136                     136   59.13
 KW FIRE & BRIMSTONE         Kylie WOODYATT                      131                     131   56.96
 LET'S SCAMPER               Sarah MUNRO                         131                     131   56.96
 KILDONAN TOPPO              Else JACOBSON                       126               1     126   54.78
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                       124                     124   53.91
 ROOSEVELT                   Michelle MORRIS                     123                     123   53.48
 GEP XANADU                  Anita RUSSELL                       123                     123   53.48
 NUMERIC                     Ellen MACKAY                        115                     115      50
 VERADA                      Kate LITTLE                         108                     108   46.96
 OBSESSION                   Stephanie WANSTALL                  101                     101   43.91
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 6B - N2C DIVISION B   (C: L. Dowey)                                                            GRASS ARENA 5
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 WAYABA WISH                 Cody PETERSON                       162                     162   70.43       1
 GALATEA SUNFLOWER           Sian WILLIAMS                       162                     162   70.43       1
 CHANTRY ROSE                Vanessa MIDWINTER                   162                     162   70.43       1
 ANDIANO OF COOLALEE         Belinda FLYNN                       158                     158    68.7       4
 SARAH OAKS COQUETTE         Brett DAVEY                         157                     157   68.26       5
 ABLAZE                      Aimee DAVIS                         155                     155   67.39       6
 MEDITTERANEAN BREEZE        Sarah PRIESTLEY                     150                     150   65.22
 SHEFFIELD DISTINCTION       Anna PETERS                         149                     149   64.78
 FURZEY CATALINKA            Anna MUNRO                          149                     149   64.78
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                       147                     147   63.91
 ABOYNE COOL CHANGE          Leona DAVIS                         147                     147   63.91
 KINGSFRED RIANA             Amy WILSON                          142                     142   61.74
 GB ALBANY                   Joanne GILSHENAN                    142                     142   61.74
 SON REIGN STAR              Jenna WALLIS                        133                     133   57.83
 FOXGROVE CELLE              Elisha CADY                         131                     131   56.96
 SARGENT PEPPER              Carly EARL                          130                     130   56.52
 MCFARLANE                   Sheree BASTON                       129                     129   56.09
 FARLEIGH TRINIDAD           Keira SHAW                          129                     129   56.09
 TIMPANI TIGA                Jo Anna WOOD                        129                     129   56.09
 FLASH TOBY                  Alicia KENNEDY                      123                     123   53.48
 SILVER SKYE                 Rachel GRAHAM                       121                     121   52.61
 KALUDAH STANDING OVATION    Matthew HAINES                      118                     118    51.3
 BENAUR CALLIGRAPHY          Penny ROSIAK                        117                     117   50.87
 SPIRIT OF STEEL             Kerryn SMITH                        115                     115      50
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 6C - N2C DIVISION C   (C: C. Stokes)                                                             GRASS ARENA 6
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER                      139                     139   60.43       1
 SOUVENIR MYSTIC ASH         Emma HARTLEY                        135                     135    58.7       2
 AKHENATON                   Shannon TONKIN                      132                     132   57.39       3
 TRAWALLA SECOND SON         Olivia NUGENT                       132                     132   57.39       3
 RALVON MORNING STAR         Erin MCDONALL                       131                     131   56.96       5
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                        130                     130   56.52       6
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                       129                     129   56.09
 OBLIVION                    Anna FULLARTON                      129                     129   56.09
 BILYARA PARK GOODFELLA      Leah EBBECH-WATT                    128               1     128   55.65
 GRILLS STRANGER             Lisa ADAMS                          128                     128   55.65
 COCOMOO                     Louisa RAPSON                       127                     127   55.22
 MYSTIQUE                    Adam HARRIS                         127                     127   55.22
 PENROBAN CHALCHIS           Sophie RAPKIN (S.A.)                127                     127   55.22
 SAAN                        Cearrie KING                        127                     127   55.22
 CLEDDAU ARCHIMEDES          Stephanie NAPIER                    127                     127   55.22
 SERENADE                    Angelie CHURCHILL                   126                     126   54.78
 MARENA CHARLESTON           Claire GIBSON                       126                     126   54.78
 COOLAROO SCOOBYDOO          Tamara KERR                         125                     125   54.35
 LUCRETIA                    Sarah BLAKE                         122                     122   53.04
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON                122                     122   53.04
 MARENA CAROUSEL             Stephanie MURPHY                    119                     119   51.74
 TOTAL ECLIPSE               Peta CORMACK                        117                     117   50.87
 ARGENTILLE GAINSBOROUGH     Alex SCHEBESTA                      115                     115      50
 NORTHERN ALEXANDRIA         Melanie DACEY                       113               1     113   49.13
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
CHAMPION:  SHEFFIELD DISTINCTION (Anna Peters)
RESERVE CHAMPION:  GALATEA SUNFLOWER (Sian Williams)
NOVICE RIDE-OFF (N2C)  (H: C. Stokes C: J. Squires)                                                           GRASS ARENA 4
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 SHEFFIELD DISTINCTION       Anna PETERS                 136     156                     292   63.48       1
 GALATEA SUNFLOWER           Sian WILLIAMS               132     152                     284   61.74       2
 FEURIKIS                    Abbey COLE-CLARK            127     155                     282    61.3       3
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                 135     146                     281   61.09       4
 SOUVENIR MYSTIC ASH         Emma HARTLEY                126     149                     275   59.78       5
 RED MAGIC                   Sujata ALLAN                125     148                     273   59.35       6
 CHANTRY ROSE                Vanessa MIDWINTER           120     148                     268   58.26       7
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                121     146                     267   58.04       8
 SAAN                        Cearrie KING                122     136                     258   56.09       9
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER              117     133               2     250   54.35      10
 BUENA KINGDOM               Alexandra BATE              117     131                     248   53.91      11
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 7A - E3B DIVISION A                     (C: K. Peterson)                                         SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                        190                     190   63.33       1
 GROOVER                     Sally LATONA                        190                     190   63.33       1
 MCFARLANE                   Sheree BASTON                       183                     183      61       3
 AKHENATON                   Shannon TONKIN                      182               1     182   60.67       4
 SERENADE                    Angelie CHURCHILL                   180                     180      60       5
 BALTIC CLARISSA             Katie MAY                           178               1     178   59.33       6
 MY PIPEDREAM                Emma GOER (N.Z.)                    175                     175   58.33
 SPANISH CITY                Rachael CLARKE                      174                     174      58
 MARENA CHARLESTON           Claire GIBSON                       170                     170   56.67
 FALCOR                      Cassie TONKIN                       169                     169   56.33
 STIRLING FANTASY            Laura ROOSKIE                       169               1     169   56.33
 KOOLEENA GRAND JURY         Verity SPARGO                       167                     167   55.67
 MACCULLOCH                  Olivia BELLEW (N.Z.)                166               1     166   55.33
 GAVIN'S JAVERT              Katie GANDER                        165                     165      55
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                       164                     164   54.67
 GINGER MEGGS                Anjuli PATEL                        163                     163   54.33
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                       157                     157   52.33
 ROMEO'S PRIDE               Heather STAFF                       157                     157   52.33
 GRILLS STRANGER             Lisa ADAMS                          157                     157   52.33
 IC ELITE                    Helen OLSSEN (STH AFR)              156                     156      52
 ARGENTILLE GAINSBOROUGH     Alex SCHEBESTA                      156                     156      52
 DILAMMERMOOR                Anne POSSINGHAM (S.A.)              153                     153      51
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER                      151                     151   50.33
 TIMPANI TIGA                Jo Anna WOOD                        142                     142   47.33
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 7B - E3B DIVISION B              (C: R. Quist)                                                  SAND ARENA 3
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 RALVON MORNING STAR         Erin MCDONALL                       204                     204      68       1
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                        197                     197   65.67       2
 INSTRUCTIONS INCLUDED       Llara PALM                          194                     194   64.67       3
 CIRCUS STAR                 Sheree BASTON                       193                     193   64.33       4
 BOAMBEE SPRINGBOK           Louise BASTON                       192                     192      64       5
 BK BLACKJACK                Joanne CLARKE                       191                     191   63.67       6
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                       190                     190   63.33
 SARAH OAKS COQUETTE         Brett DAVEY                         190                     190   63.33
 BREEZY MCCUE                Amanda LEGGETT                      189                     189      63
 TIPPERARY MAGIC             Leah EBBECK-WATT                    186                     186      62
 SHIRBERN KASTILE            Melissa MOORE                       183                     183      61
 MCFARLANE                   Sheree BASTON                       183                     183      61
 KALUDAH STANDING OVATION    Matthew HAINES                      182               1     182   60.67
 PENROBAN CHALCHIS           Sophie RAPKIN                       179                     179   59.67
 FARLEIGH TRINIDAD           Keira SHAW                          175                     175   58.33
 DARK KY                     Isabella BRUCKBACK                  172               1     172   57.33
 PETE'S CAFÉ                 Alannah PEARSON                     171                     171      57
 ROOSEVELT                   Michelle MORRIS                     170                     170   56.67
 LUCRETIA                    Sarah BLAKE                         165                     165      55
 MOCCONA                     Veronica LANGFORD                   165                     165      55
 GRANADA GUINESS             Jenny STIRZAKER                     158               1     158   52.67
 NORTHERN ALEXANDRIA         Melanie DACEY                       158                     158   52.67
 NUMERIC                     Ellen MACKAY                        155               1     155   51.67
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 8 - M4B                         (C:   P. Tonkin)                                                         SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                        205               1     205   68.33       1
 ROYAL BLEND OF BOAMBEE      Louise BASTON                       191                     191   63.67       2
 SIENNA TAILOR MADE          Lisa SEAMER                         189                     189      63       3
 FH INSTINCT                 Calet DE VOS (STH AFRICA)           181                     181   60.33       4
 HP LUPIN                    Cassie TUCKER                       178               1     178   59.33       5
 GROOVER                     Sally LATONA                        174                     174      58       6
 KOOLEENA GRAND JURY         Verity SPARGO                       174                     174      58       6
 VIENNA WOODS                Sally WATSON                        170                     170   56.67
 TOUCH OF RHYTHM             Alex SCHEBESTA                      169                     169   56.33
 IC ELITE                    Helen OLSSON (STH AFRICA)           168                     168      56
 REVEILLE                    Caroline ROBINSON                   168                     168      56
 BLACKADDER II               Amelia HARDAKER                     166                     166   55.33
 BEL ANGE DOUBLE RUM         Georgia BRUCE                       164               1     164   54.67
 GAVIN'S JAVERT              Katie GANDER                        160                     160   53.33
 SPANISH CITY                Rachael CLARKE                      160                     160   53.33
 FALSE ALARM                 Anne POSSINGHAM (S.A.)              156                     156      52
 MOCCONA                     Veronica LANGFORD                   153                     153      51
 CIRCUS STAR                 Sheree BASTON                       151                     151   50.33
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 9 - A5B                          (C: R. Quist)                                                              SAND ARENA 3
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 SIENNA TAILOR MADE          Lisa SEAMER                         259                     259   68.16       1
 HP LUPIN                    Cassie TUCKER                       233                     233   61.32       2
 ATALLAH                     Megan LANE                          230                     230   60.53       3
 GB SUNSET CHARISMA          Gill ROGERS                         229                     229   60.26       4
 VIENNA WOODS                Sally WATSON                        226               1     226   59.47       5
 AIRVIE                      Sally DOWSETT                       224                     224   58.95       6
 FH INSTINCT                 Calet DE VOS (STH AFRICA)           223                     223   58.68
 ALOHA BOLERO                Sophie DUNSTONE                     222                     222   58.42
 TRUE STYLE                  Amba MCGOLDRICK                     214               2     214   56.32
 REVEILLE                    Caroline ROBINSON                   211               2     211   55.53
 BEL ANGE DOUBLE RUM         Georgia BRUCE                       210                     210   55.26
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 10 - PRIX ST GEORGES (C: F. Robson)                                               SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 THE ADJUDICATOR             Tamara THURLING                     262                     262    65.5       1
 VESUVIUS                    Teresa LEFEVRE                      258                     258    64.5       2
 GB SUNSET CHARISMA          Gill ROGERS                         256                     256      64       3
 BARNCLEUTH HARVEST MOON     Brett DAVEY                         252                     252      63       4
 MARAKOOPA                   Gill ROGERS                         251                     251   62.75       5
 TINGLOW                     Cassie TUCKER                       248                     248      62       6
 NORTHERN TYSON              Cassie TONKIN                       246                     246    61.5
 AIRVIE                      Sally DOWSETT                       239                     239   59.75
 MY FERRARI                  Belinda RANKIN                      227                     227   56.75
 ATALLAH                     Megan LANE                          226                     226    56.5
 BARRINGTON OCK TEDI         Belinda FLYNN                       225                     225   56.25
 A.R. BO                     Veronica LANGFORD                   218               1     218    54.5
 TRUE STYLE                  Amba MCGOLDRICK                     218                     218    54.5
 MAGESTIC DANCER             Nina CARROL                         216                     216      54
 ALOHA BOLERO                Sophie DUNSTONE                     215                     215   53.75
 WIRRA PARK GOLD RUSH        Tanase PECKHAM                      200                     200      50
 NORTHERN CAPITAN I          Abbie ARTLETT                       187                     187   46.75
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 11A - INDIVIDUAL FREESTYLE  (C: J. Wardall)                                         SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 TINGLOW                     Cassie TUCKER                     13.35                   13.35   66.75       1
 BARRINGTON OCK TEDI         Belinda FLYNN                     12.91                   12.91   64.55       2
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                       12.67                   12.67   63.35       3
 QUARINYA CHANGES            Emma BALDWIN                      12.34                   12.34    61.7       4
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                     12.04                   12.04    60.2       5
 COOLAROO SCOOBYDOO          Tamara KERR                          12                      12      60       6
 THE DANCE                   Courtney FARRAR                   11.88                   11.88    59.4
 GB ALBANY                   Joanne GILSHENAN                  11.72                   11.72    58.6
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                     11.64                   11.64    58.2
 TOTAL ECLIPSE               Peta CORMACK                      11.55                   11.55   57.75
 OBLIVION                    Anna FULLARTON                    11.54                   11.54    57.7
 STIRLING FANTASY            Laura ROOSKIE                     11.47                   11.47   57.35
 BROOMFIELD CREST            Sarah BURKE                       11.44                   11.44    57.2
 CLEDDAU ARCHIMEDES          Stephanie NAPIER                  11.04                   11.04    55.2
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                      10.73                   10.73   53.65
 GEP XANADU                  Anita RUSSELL                     10.66                   10.66    53.3
 UNICE                       LAGARDE Kristy                    10.28                   10.28    51.4
 GINGER MEGGS                Anjuli PATEL                      10.13                   10.13   50.65
 MICAHDOT                    Isabella MOWBRAY                   9.63                    9.63    48.2
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Saturday 8th July 2000
COMP 11B - PAS DE DEUX  (J> Wardall)                                                              SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 SARGENT PEPPER/SERENADE     Carly EARL/Angelie CHURCHILL         38                      38      72       1
 BEL ANGE DOUBLE RUM/INSTRUCTGeorgia BRUCE/Llara PALM             36                      36      68       2
 INDRA LITTLE BOSS/WAYABA WISVanessa MINDWINTER/Cody PETERSO    34.8                    34.8    67.8       3
 MCCULLOCH/IC ELITE          Emma GOER/Olivia BELLEW (N.Z.)     31.4                    31.4    60.4       4
 OBSESSION/ELECTRIC BOOGERLOOStephanie WANSTALL/jade SWITZER    26.4                    26.4    53.4       5
 KW FIRE&BRIMSTONE/GRANADA GUKylie WOODYATT/Jenny STIRZAKER     25.4                    25.4    54.4       6
 BREEZY MCCUE/PETE'S CAFÉ    Amanda LEGGETT/Alannah PEARSON     25.2                    25.2    53.2
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
COMP 12A - E3C DIVISION A (C: BJ Steuart)                                                          SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 BOAMBEE SPRINGBOK           Louise BASTON                       204                     204   65.81       1
 GROOVER                     Sally LATONA                        193                     193   62.26       2
 MACCULLOCH                  Olivia BELLEW (N.Z.)                172                     172   55.48       3
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                        171                     171   55.16       4
 BREEZY MCCUE                Amanda LEGGETT                      168                     168   54.19       5
 ROMEO'S PRIDE               Heather STAFF                       162                     162   52.26       6
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                       161                     161   51.94
 SARAH OAKS COQUETTE         Brett DAVEY                         160                     160   51.61
 DARK KY                     Isabella BRUCKBACK                  159                     159   51.29
 FARLEIGH TRINIDAD           Keira SHAW                          154                     154   49.68
 GAVIN'S JAVERT              Katie GANDER                        154                     154   49.68
 KALUDAH STANDING OVATION    Matthew HAINES                      154                     154   49.68
 NUMERIC                     Ellen MACKAY                        153                     153   49.35
 TURF TEMPO                  Felicity BOURKE                     152                     152   49.03
 DI LAMMAMOOR                Anne POSSINGHAM (S.A.)              152                     152   49.03
 FALCOR                      Cassie TONKIN                       151                     151   48.71
 CIRCUS STAR                 Sheree BASTON                       148                     148   47.74
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER                      143                     143   46.13
 TIMPANI TIGA                Jo Anna WOOD                        133                     133    42.9
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
COMP 12B - E3C DIVISION B       (C: C. Beckett)                                                   SAND ARENA 3
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 KOOLEENA GRAND JURY         Verity SPARGO                       193                     193   62.26       1
 RALVON MORNING STAR         Erin MCDONALL                       183                     183   59.03       2
 INSTRUCTIONS INCLUDED       Clara PALM                          182                     182   58.71       3
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                        181                     181   58.39       4
 IC ELITE                    Helen OLSSEN (STH AFR)              181                     181   58.39       4
 TIPPERARY MAGIC             Leah EBBECK-WATT                    181                     181   58.39       6
 SHIRBERN KASTILE            Melissa MOORE                       176                     176   56.77
 STIRLING FANTASY            Laura ROOSKIE                       176               1     176   56.77
 AKHENATON                   Shannon TONKIN                      176                     176   56.77
 MY PIPEDREAM                Emma GOER (N.Z.)                    173                     173   55.81
 BK BLACKJACK                Joanna CLARKE                       171                     171   55.16
 NORTHERN ALEXANDRIA         Melanie DACEY                       171                     171   55.16
 PENROBAN CHALCHIS           Sophie RAPKIN (S.A.)                169                     169   54.52
 MCFARLANE                   Sheree BASTON                       169                     169   54.52
 ARGENTILLE GAINSBOROUGH     Alex SCHEBESTA                      168                     168   54.19
 SPANISH CITY                Rachael CLARKE                      165                     165   53.23
 MARENA CHARLESTON           Claire GIBSON                       165                     165   53.23
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                       165                     165   53.23
 GINGER MEGGS                Anjuli PATEL                        162                     162   52.26
 BALTIC CLARISSA             Katie MAY                           160               1     160   51.61
 LUCRETIA                    Sarah BLAKE                         160                     160   51.61
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                       152                     152   49.03
 ROOSEVELT                   Melissa MORRIS                      151                     151   48.71
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
CHAMPION:  KOOLEENA GRAND JURY (Verity Spargo)
RESERVE CHAMPION:  MISTER SKYLARKE (Amelia Legge) & GB ELYSEES (Sakina Mager)
ELEMENTARY RIDE-OFF (E3C)  (H: C. Beckett C: BJ Steuart)                              SAND ARENA 2
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 KOOLEENA GRAND JURY         Verity SPARGO               197     198                     395   63.71       1
 MISTER SKYLARKE             Amelia LEGGE                190     204                     394   63.55       2
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                193     201                     394   63.55       2
 GROOVER                     Sally LATONA                185     205                     390    62.9       4
 BOAMBEE SPRINGBOK           Louise BASTON               183     186                     369   59.52       5
 RALVON MORNING STAR         Erin MCDONALL               181     184                     365   58.87       6
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
EQUAL CHAMPION:   GB ELYSEES (Sakina Mager) & ROYAL BLEND OF BOAMBEE (Louise Baston)
COMP 13 - M4C                           (C: W. Cooper)                                                        SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 GROOVER                     Sally LATONA                        212                     212   66.25       1
 ROYAL BLEND OF BOAMBEE      Louise BASTON                       209                     209   65.31       2
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                        208                     208      65       3
 VIENNA WOODS                Sally WATSON                        199                     199   62.19       4
 HP LUPIN                    Cassie TUCKER                       197                     197   61.56       5
 SIENNA TAILOR MADE          Lisa SEAMER (VIC)                   193                     193   60.31       6
 IC ELITE                    Helen OLSSON (STH AFRICA)           193               1     193   60.31       6
 FH INSTINCT                 Calet DE VOS (SOUTH AFRICA)         186                     186   58.13
 TOUCH OF RHYTHM             Alex SCHEBESTA                      182                     182   56.88
 BEL ANGE DOUBLE RUM         Georgia BRUCE                       179                     179   55.94
 CIRCUS STAR                 Sheree BASTON                       175                     175   54.69
 GAVIN'S JAVERT              Katie GANDER                        175               1     175   54.69
 FALSE ALARM                 Anne POSSINGHAM (S.A.)              170                     170   53.13
 MOCONNA                     Veronica LANGFORD                   168                     168    52.5
 BLACKADDER II               Amelia HARDAKER                     153                     153   47.81
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
EQUAL CHAMPIONS: SIENNA TAILOR MADE (Lisa Seamer)& HP LUPIN (Cassie Tucker)
COMP 14 - A5C                       (C:G. Shelley)                                                             SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 GB SUNSET CHARISMA          Gill ROGERS                         217                     217   63.82       1
 HP LUPIN                    Cassie TUCKER                       210                     210   61.76       2
 SIENNA TAILOR MADE          Lisa SEAMER                         207                     207   60.88       3
 ATALLAH                     Megan LANE                          201                     201   59.12       4
 AIRVIE                      Sally DOWSETT                       199                     199   58.53       5
 VIENNA WOODS                Sally WATSON                        197                     197   57.94       6
 FH INSTINCT                 Calet DE VOS (SOUTH AFRICA)         193                     193   56.76
 ALOHA BOLERO                Sophie DUNSTONE                     186                     186   54.71
 TRUE STYLE                  Amba MCGOLDRICK                     185                     185   54.41
 BEL ANGE DOUBLE RUM         Georgia BRUCE                       182               1     182   53.53
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
COMP 15 - INTERMEDIAIRE I   (T. Ambrose)                                                                     SAND ARENA 1
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 NORTHERN TYSON              Cassie TONKIN                       245                     245   61.25       1
 MARAKOOPA                   Gill ROGERS                         244                     244      61       2
 VESUVIUS                    Teresa LEFEVRE                      243                     243   60.75       3
 TINGLOW                     Cassie TUCKER                       231                     231   57.75       4
 MAGESTIC DANCER             Nina CARROL                         229               1     229   57.25       4
 THE ADJUDICATOR             Tamara THURLING                     228                     228      57       6
 BARRINGTON OCK TEDI         Belinda FLYNN                       228                     228      57       6
 BARNCLEUTH HARVEST MOON     Brett DAVEY                         222                     222    55.5
 MY FERRARI                  Belinda RANKIN                      219                     219   54.75
 WIRRA PARK GOLD RUSH        Tanase PECKHAM                      214                     214    53.5
 A.R. BO                     Veronica LANGFORD                   209               1     209   52.25
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
COMP 17 - PRIX CAPRILLI               (C: D. Merza)                                                GRASS ARENA 4
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 BEL ANGE DOUBLE RUM         Georgia BRUCE                        94                      94   72.31       1
 LET'S SCAMPER               Sarah MUNRO                          92                      92   70.77       2
 LUV THAT BOY                Julia COLLINS                        92                      92   70.77       2
 CHALKY                      Erin MCDONALL                        92                      92   70.77       2
 SOUVENIR MYSTIC ASH         Emma HARTLEY                         90                      90   69.23       5
 KOORALYN LIZA               Sarah HARTLEY                        90                      90   69.23       5
 BUBBLES                     Justin WORTHY                        90                      90   69.23       5
 BARNCLEUTH HARVEST MOON     Brett DAVEY                          90                      90   69.23       5
 FURZEY CATALINKA            Anna MUNRO                           88                      88   67.69
 BK BLACKJACK                Joanna CLARKE                        87                      87   66.92
 ROOSEVELT                   Melissa MORRIS                       87                      87   66.92
 GOING GREY                  Rebecca CATT                         87                      87   66.92
 MARENA CAROUSEL             Stephanie MURPHY                     87                      87   66.92
 DARK KY                     Isabella BRUCKBACK                   86                      86   66.15
 WAYABA WISH                 Cody PETERSON                        86                      86   66.15
 REGAL COURT                 Katherine PENNINGTON                 86                      86   66.15
 ANDIANO OF COOLALEE         Belinda FLYNN                        85                      85   65.38
 FRISCO ROYAL ZFOERD         Tianna EASTHER                       84                      84   64.62
 OBLIVION                    Anna FULLARTON                       84                      84   64.62
 WIZARD OF OZ                Amy BRYDON                           84                      84   64.62
 CHIPCHASE MEKNES            Jackie WILSON                        83                      83   63.85
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                        81                      81   62.31
 COLLATE                     Julia COLLINS                        80                      80   61.54
THE NSW DRESSAGE COUNCIL INC. RESULTS
 CLARENDON - Sunday 9th July 2000
YOUNG RIDERS SCHOLARSHIP
BHORSE                       RIDER                  JUDGE   JUDGE   JUDGE   EofC    TOTAL   %       POS
                                                    H       C       M
 GWAIHIR NIGHTINGALE         Teighan FRAME                      43.5                            72.5       1
 BUBBLES                     Justin WORTHY                        43                            71.7       2
 TOTAL ECLIPSE               Peta CORMACK                         42                              70       3
 BRYALEA TOM                 Jane SLATTERY                      41.5                            69.2       4
 ABLAZE                      Aimee DAVIS                        40.5                            67.5
 CLEDDAU ARCHIMEDES          Stephanie NAPIER                     40                            66.7
 INDRA LITTLE BOSS           Vanessa MIDWINTER                    40                            66.7
 GALAH  HONEYCUT             Stephanie SCHULLER                   40                            66.7
 JUDSTAN ZAHRAN              Sarah LUMSDEN                      38.5                            64.2
 MUZCAT TOUCHWOOD            Lauren POWELL                      38.5               1            64.2
 STIRLING FANTASY            Laura ROOSKIE                      38.5                            64.2
 DARK KY                     Isabella BRUCKBACK                   38                            63.3
 TIMPANI TIGA                Joanna WOOD                        37.5                            62.5
 SPANISH CITY                Rachael CLARKE                     36.5                            60.8
 BENAUR CALLIGRAPHY          Penny ROSIAK                         34                            56.7
 GB ELYSEES                  Sakina MAGER                       44.5                            74.2       1
 FALCOR                      Cassie TONKIN                        43                            71.7       2
 NORTHERN ALEXANDRIA         Melanie DACEY                      42.5                            70.8       4
 ALOHA BOLERO                Sophie DUNSTONE                    42.5                            70.8       4
 VIENNA WOODS                Sally WATSON                       42.5                            70.8       4
 KT GAUDELLE GARDENIA        Caitlin HOWLETT                    41.5                            69.2*
 MURRUM PARK PHANTOM         Katie KELLY                        41.5                            69.2*
 BREEZY MCCUE                Amanda LEGGETT                     40.5                            67.5
 SKETCHBOOK                  Shannon TONKIN                     40.5                            67.5
 THE BOSS                    Brendan GROCOTT                      40                            66.7
 BARRINGTON OCK TEDI         Belinda FLYNN                      39.5                            65.8
 ROMEO'S PRIDE               Heather STAFF                      39.5                            65.8
 TRUE STYLE                  Amba MCGOLDRICK                      37                            61.7
 WIRRA PARK GOLD RUSH        Tanase PECKHAM                     35.5                            59.2
 KALUDAH STANDING OVATION    Matthew HAINES                       35               1            58.3
 KOOLEENA GRAND JURY         Verity SPARGO                        31               2            51.1