Home | News | About | Dressage | Eventing | Showjumping | Show Ring | Forums | The Virtual Saleyard
Virtual Equestrian
TVE Home
Horse Industry News
International News
Equitana News
Olympic News
Product Reviews
Business Reviews
About TVE
Horse Health
Search News Archive
 
Forums
Equestrian Forum
Breeding Forum
Cyberfoal
Meet Market
 
Dressage
Dressage News
Dressage Results
Dressage Profiles
Dressage Horses
 
Eventing
Eventing News
Eventing Results
Eventing Profiles
Eventing Horses
 
Showjumping
Showjumping News
Showjumping Results
Showjumping Profiles
Showjumping Horses
 
Show Ring
Show Ring News
Show Ring Results
Show Ring Profiles
Show Horses
 
Virtual Saleyard
Horses for Sale
Horse Gear
Employment
Transport
Properties
 
Information
Contact Cyberhorse
How To Advertise
About Cyberhorse
Privacy Policy
 
© Cyberhorse 2008
tvelogo.gif (11443 bytes)
Equestrian Results Sponsored By

JR Easy Traveller Floats


Prydes Easifeed Horse Feeds

International Animal Health
Equimax Open Mountain & Moorland Show Results

Section NFPAA Inc.: 
Equimax Open Mountain & Moorland Show

Judge:  Gill Wright, UK

LED NEW FOREST PONIES

Ring 1
Class 1

Led New Forest Pony Stallion 4 yrs & over

1st           RIVER VALLEY TIPTOE, Diana Brown

Class 3
Led New Forest Pony Mare 4 yrs & over

1st           KILNCOPSE BLACK VELVET, Arnwood Pony Stud
2nd          FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan
3rd           FORESTWAY FLAMENCO, James & Sandra Barry
4th           KAPETA PREDICTION, Cheryl King

Class 4
Led New Forest Pony Filly 2 & 3yrs old

1st           RIVER VALLEY MIA, Hipwell Bros
2nd          AYLESTONE PARK WATTLE MIST, Penelope Prosser

Class 5
Led New Forest Pony Gelding 4 yrs & over

1st           JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George
2nd          KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood
3rd           KANTALLIS ANSON, Arnwood Pony Stud
4th           NINEBANKS TIM TAM, Mrs C Hibbert

Class 6
Led New Forest Pony Gelding 2 & 3yrs

1st           FORESTWAY RIVERDANCE, Karen Lake & Alexander Barry
2nd          KAPETA HONESTY, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood

Class 7
Led New Forest Pony Yearling Colt, Filly or Gelding

1st           BAIN PARK SHIRAZ, James & Sandra Barry
2nd          RIVER VALLEY COUNTRY DANCE, Hipwell Bros
3rd           AYLESTONE PARK GUMNUT, Penelope Prosser
4th           AYLESTONE PARK COOLIBAH, Penelope Prosser

Champion Led New Forest Colt or Stallion 
(Winner to receive Horse Deals (1/4 page advert)

River Valley Tiptoe, Diana Brown

Reserve Champion Led New Forest Colt or Stallion 

Bain Park Shiraz, James & Sandra Barry

Champion Led New Forest Mare or Filly (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Lachearnleigh Stud)

Kilcopse Black Velvet (imp), Arnwood Pony Stud

Reserve Champion Led New Forest Mare or Filly

RIVER VALLEY MIA, Hipwell Bros

Champion Led New Forest Gelding (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Bankswood Stud)

Jarosite Pickason

Reserve Champion Led New Forest Gelding

FORESTWAY RIVERDANCE, Karen Lake & Alexander Barry

Barastoc Horse of the Year Show Supreme Champion Led (Pure Bred) New Forest Pony
(Winner to receive Barastoc Horse of the Year Rosette & Medallion, kindly donated by the Barastoc Show Committee, Rug kindly donated by Horseland Lilydale & $100 Cash kindly donated by the New Forest Pony Association of Australia Inc. & Elcarim Farm)

River Valley Tiptoe, Diana Brown

Led Mountain & Moorland Classes

Class 8
Led Mountain & Moorland Colt or Stallion, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           LENSON PARK SILVERADO, Rebecca Ingle          
2nd          MIRINDA SPYCATCHER, Crestwood Stud - Samantha Doolan

Class 9
Led Mountain & Moorland Colt or Stallion, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           STRICKLAND PARK JO’S REBEL, Vi Gunn
2nd          AYLESTONE PARK COOLIBAH, Penelope Prosser

Class 10
Led Mountain & Moorland Colt or Stallion, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           RIVER VALLEY TIPTOE, Diana Brown
2nd          FLUER DE LYS HAMISH, Ashliegh Catto
3rd           ACHERON SPASH OF MAGIC, Noel & Debra Oldaker
4th           BARNON IMPERIAL JACK, Miss Kasey Tozer & Norm Clark

Champion Led Mountain & Moorland Colt or Stallion

RIVER VALLEY TIPTOE, Diana Brown

 

Reserve Champion Led Mountain & Moorland Colt or Stallion

LENSON PARK SILVERADO, Rebecca Ingle

 

Class 11

Led Mountain & Moorland Mare or Filly, not exceeding 128cms (12.2hh)              

1st           Chateau Gay Gahlura, Liz Carey
2nd          KAPETA PREDICTION, Cheryl King
3rd           GLYNTON PARK JULIE, Karanah Park Dartmoors & Show Ponies
4th           SHENANDOAH ANGELIC HEIGHTS, Howe Family

Class 12
Led Mountain & Moorland Mare or Filly, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           MITHRIL STEPHANIE, Mrs C Milvain
2nd          KILNCOPSE BLACK VELVET, Arnwood Pony Stud
3rd           FORESTWAY FLAMENCO, James & Sandra Barry
4th           MITHRIL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer

Class 13
Led Mountain & Moorland Mare or Filly, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan
2nd          FOXCOTE HONEYMOON, Ellen Sherwood
3rd           AYLESTONE PARK WATTLE MIST, Penelope Prosser

Champion Led Mountain & Moorland Mare (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Lachearnleigh Stud)

Chateau Gay Gahlura, Liz Carey

Reserve Champion Led Mountain & Moorland Mare

MITHRIL STEPHANIE, Mrs C Milvain

Class 14
Led Mountain & Moorland Gelding, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           SHELANDA BOGAN, Jamie & Leanne Burnett
2nd          WYBALENA GIDDEN, Mrs Teena-Louise Firth
3rd           TEGWYN DESERT DEW, Charmanine Kenny
4th           BOJINDA LITTLE KEIKO, Misses Kara Woolcock & Narelle Munday

 

Class 15
Led Mountain & Moorland Gelding, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           NAWARRAH PARK POPGUN, Howe Family
2nd          NINEBANKS TIM TAM, Mrs C Hibbert
3rd           KAPETA HONESTY, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood
4th           WESTON PARK CHORISTER, Miss Lucy Hocking

 

Class 16
Led Mountain & Moorland Gelding, exceeding 138cms (13.2hh)              

1st           GLENORMISTON CIARAN, Kahean Stud
2nd          JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George
3rd           KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood
4th           KANTALLIS ANSON, Arnwood Pony Stud

 

Champion Led Mountain & Moorland Gelding

SHELANDA BOGAN, Jamie & Leanne Burnett

Reserve Champion Led Mountain & Moorland Gelding

GLENORMISTON CIARAN, Kahean Stud

Supreme Champion Led Mountain & Moorland Pony (Winner will receive nomination of semen kindly donated by West Kingston Stud (UK) &, rug donated Horseland Lilydale)

SHELANDA BOGAN, Jamie & Leanne Burnett

Ridden New Forest Classes

Class 42
Ridden New Forest Pony Mare

1st           FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan.
2nd          FOXCOTE HONEYMOON, Ellen Sherwood
3rd           KAPETA PREDICTION, Cheryl King
4th           KAPETA FELICITY, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood

 

Class 43
Ridden New Forest Pony Gelding

1st           JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George
2nd          NINEBANKS TIM TAM, Mrs C Hibbert
3rd           KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood
4th           KANTALLIS ANSON, Arnwood Pony Stud

Barastoc Horse of the Year Champion Ridden (Pure Bred) New Forest Pony
(Winner to receive Barastoc Rosette & Medallion kindly donated by the Barastoc Show Committee, subscription to the Native Pony Magazine kindly donated by the Native Pony Magazine & $100 Cash Kindly donated by Foxcote Stud)

JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George

Reserve Champion Ridden New Forest Pony

FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan

Ridden Mountain & Moorland Classes

Class 46
Ridden Mountain & Moorland Stallion, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           LENSON PARK SILVERADO, Rebecca Ingle

Class 47
Ridden Mountain & Moorland Stallion, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           STRICKLAND PARK JO’S REBEL, Vi Gunn

Class 48
Ridden Mountain & Moorland Stallion, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           BARNON IMPERIAL JACK, Miss Kasey Tozer & Norm Clark
2nd          FLUER DE LYS HAMISH, Ashliegh Cato

 

Champion Ridden Mountain & Moorland Stallion

LENSON PARK SILVERADO, Rebecca Ingle

Reserve Champion Ridden Mountain & Moorland Stallion

STRICKLAND PARK JO’S REBEL, Vi Gunn

Class 49
Ridden Mountain & Moorland Mare, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           SHENANDOAH ANGELIC HEIGHTS, Howe Family
2nd         
Chateau Gay Gahlura, Liz Carey
3rd           KAPETA PREDICTION, Cheryl King
4th           TOORAVALE VANITY, Melinda McKenzie & Judy Stevenson

Class 50
Ridden Mountain & Moorland Mare, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           MITHRIL STEPHANIE, Mrs C Milvain
2nd          MITHRIL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer
3rd           FORESTWAY FLAMENCO, James & Sandra Barry 

Class 51
Ridden Mountain & Moorland Mare, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           FOXCOTE HONEYMOON, Ellen Sherwood
2nd          FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan

Champion Ridden Mountain & Moorland Mare

SHENANDOAH ANGELIC HEIGHTS, Howe Family

Reserve Champion Ridden Mountain & Moorland Mare

MITHRIL STEPHANIE, Mrs C Milvain

Class 52
Ridden Mountain & Moorland Gelding, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           BOJINDA LITTLE KEIKO, Misses Kara Woolcock & Narelle Munday
2nd          SHELANDA BOGAN, Jamie & Leanne Burnett
3rd           SALGUOD TOPPA LAD, C.E.T.K Pfeiffer
4th           ALCHERINGA BLACKWOOD, Tanya Jefcott

Class 53
Ridden Mountain & Moorland Gelding, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cms (13.2hh)

1st           NAWARRAH PARK POPGUN, Howe Family
2nd          RHADLON HYWEL, Miss Kasey Tozer & Norm Clark
3rd           AVON GRANGE WELSHMAN, Megan Hodge
4th           NINEBANKS TIM TAM, Mrs C Hibbert

 

Class 54
Ridden Mountain & Moorland Gelding, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George
2nd          KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood
3rd           GLENORMISTON CIARAN, Kahean Stud
4th           ACHERON ZYDECO, Renee Paola

Champion Ridden Mountain & Moorland Gelding

JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George

Reserve Champion Ridden Mountain & Moorland Gelding

KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood

Supreme Champion Ridden Mountain & Moorland
(Winner to receive a rug kindly donated by Horseland Lilydale & $100 Cash kindly donated by the New Forest Pony Association of Australia Inc.)

JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George

Ring 2

Judge:  Lizzy Briant, UK

 

Led First Cross / Part Bred New Forest Classes

Class 17
Led First Cross / Part Bred New Forest 4 yrs over, not exceeding 143cm (14hh)

1st           KAPETA LUCILLE, Lise Mizzi
2nd          CHANTELLE ROYAL CARRINGTON, June Clarke
3rd           ELCARIM ENIGMA, Jodie Finnigan

Class 18
Led First Cross / Part Bred New Forest 4 yrs over, exceeding 143cm (14hh)

1st           KAPETA REGENT, Denise Wood
2nd          KAPETA SIMONE, Hipwell Bros
3rd           KAPETA WIZARD, 658P, Tanya Mansell
4th           JAROSITE TREGARRON, Nicole Sanderson

Class 19
Led First Cross / Part Bred New Forest 2 & 3yrs old

1st           TREASURED MONIQUE, Cheryl King


Champion Led First Cross / Part Bred New Forest (Winner to receive $100 Cash kindly donated by Darlton Park Sports Ponies)

KAPETA REGENT, Denise Wood

Reserve Champion Led First Cross / Part Bred New Forest

TREASURED MONIQUE, Cheryl King

Led Part Bred Mountain & Moorland Classes

Class 22
Led Part Bred Mountain & Moorland Pony Stallion, exceeding 128cm (12.2hh) but not exceeding 138cm (13.2hh)

1st           PALM PARK ROYAL ACCLAIM, Cherrie Mills

Champion Led Part Bred Mountain & Moorland Stallion (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

PALM PARK ROYAL ACCLAIM, Cherrie Mills

Class 24
Led Part Bred Mountain & Moorland Pony Mare, not exceeding 128cm (12.2hh)

1st           VANCOUVER PARK ANTICIPATION, Cherrie Mills

Class 25
Led Part Bred Mountain & Moorland Pony Mare, exceeding 128cm (12.2hh) but not exceeding 138cm (13.2hh)

1st           TREASURED MONIQUE, Cheryl King
2nd          JINROHAN MAGIC RHYTHM, C & R Lintott

Class 26
Led Part Bred Mountain & Moorland Mare , exceeding 138cm (13.2hh)

1st           MORININGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott
2nd          KAPETA LUCILLE, Lise Mizzi

Champion Led Part Bred Mountain & Moorland Mare (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

MORININGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott

Reserve Champion Led Part Bred Mountain & Moorland Mare

VANCOUVER PARK ANTICIPATION, Cherrie Mills

Class 27
Led Part Bred Mountain & Moorland Pony Gelding, not exceeding 128cm (12.2hh)

1st           CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh
2nd          WITTA GLEN SAPPHIRES STAR, Arnwood Pony Stud

Class 28
Led Part Bred Mountain & Moorland Pony Gelding, exceeding 128cm (12.2hh) but not exceeding 138cm      (13.2hh)

1st           ELCARIM ENIGMA, Jodie Finnigan

Class 29
Led Part Bred Mountain & Moorland Gelding, exceeding 138cm (13.2hh)

1st           KAPETA REGENT, Denise Wood
2nd          KAPETA WIZARD, 658P, Tanya Mansell
3rd           STRATHCONON PALDAO, Javais Ham
4th           CHANTELLE ROYAL CARRINGTON, June Clarke

Champion Led Part Bred Mountain & Moorland Gelding (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

KAPETA REGENT, Denise Wood

Reserve Champion Led Part Bred Mountain & Moorland Gelding

CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Supreme Champion Led Part Bred Mountain & Moorland (Winner will receive a rug kindly donated by Horseland Lilydale & $100 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

MORININGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott

Ridden First Cross / Part Bred New Forest Classes

Class 44
Ridden First Cross / Part Bred New Forest, not exceeding 143cm (14hh)

1st           KAPETA LUCILLE, Lise Mizzi.

 
Class 45
Ridden First Cross / Part Bred New Forest, exceeding 143cms (14 hh)

1st           KAPETA WIZARD, Tanya Mansell
2nd          JAROSITE TREGARRON, Nicole Sanderson
3rd           KAPETA REGENT, Denise Wood

Champion Ridden First Cross / Part Bred New Forest
(Winner to receive $100 Cash kindly donated by Darlton Park Sports Ponies)

KAPETA WIZARD, Tanya Mansell

Reserve Champion Ridden First Cross / Part Bred New Forest

JAROSITE TREGARRON, Nicole Sanderson

Ridden Part Bred Mountain & Moorland Classes

Class 56
Ridden Part Bred Mountain & Moorland Pony Stallion, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cm (13.2hh)

1st           PALM PARK ROYAL ACCLAIM, Cherrie Mills

Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland Stallion (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

PALM PARK ROYAL ACCLAIM, Cherrie Mills

Class 58
Ridden Part Bred Mountain & Moorland Pony Mare, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           VANCOUVER PARK ANTICIPATION, Cherrie Mills

 

Class 60
Ridden Part Bred Mountain & Moorland Mare, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           MORNINGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott

Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland Mare (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

MORNINGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott

Reserve Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland Mare

VANCOUVER PARK ANTICIPATION, Cherrie Mills

Class 61
Ridden Part Bred Mountain & Moorland Pony Gelding, not exceeding 128cms (12.2hh)

1st           CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh
2nd          WITTA GLEN SAPPHIRES STAR, Arnwood Pony Stud

Class 63
Ridden Part Bred Mountain & Moorland Gelding, exceeding 138cms (13.2hh)

1st           STRATHCONON PALDAO, Javais Ham
2nd          KAPETA WIZARD, Tanya Mansell

Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland Gelding (Winner to receive $50 Cash kindly donated by Armstrong Trailers)

STRATHCONON PALDAO, Javais Ham

Reserve Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland Gelding

CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Supreme Champion Ridden Part Bred Mountain & Moorland (Winner to receive a rug kindly donated by Horseland Lilydale & $100 Cash kindly donated by Jinrohan Stud)

MORNINGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott (Ridden by Thomas Madigan)

Ring 3

Judge:  Kellie Dobbin, Vic

Junior Ridden Mountain & Moorland Classes

Class 30
Leading Rein Mountain & Moorland Mares & Geldings, not exceeding 122cm (12hh) Riders must have attained their 3rd birthday must not have attained their 9th birthday before the 1st of January in the current year.

1st           ALCHERINGA BLACKWOOD, Tanya Jefcott
2nd         
Chateau Gay Gahlura, Liz Carey
3rd           TEGWYN DESERT DEW, Charmanine Kenny
4th           SHENANDOAH ANGELIC HEIGHTS, Howe Family

 
Class 32
First Ridden Mountain & Moorland Mares & Gelding, not exceeding 128cm (12.2hh). Riders must have attained their 5th birthday must not have attained their 12th birthday before the 1st of January in the current year.

1st           MOONGALBA DOLOMITE,
2nd          SHELANDA BOGAN, Jamie & Leanne Burnett
3rd           NATTAI CINDERELLA, Helen W McKay
4th          
Chateau Gay Gahlura, Liz Carey

 
Class 34
Junior Ridden Mountain & Moorland, Mare & Gelding, not exceeding 128cms (12.2hh).  Rider must not have attained their 14th birthday before 1st of January in the current year.

1st           MOONGALBA DOLOMITE,
2nd          NATTAI CINDERELLA, Helen W McKay
3rd           WYBALENA GIDDEN, Mrs Teena-Louise Firth
4th           KAPETA FELICITY, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood

Class 35
Junior Ridden Mountain & Moorland, Mare & Gelding, exceeding 128cms (12.2hh) but not exceeding 138cm (13.2hh) Rider must not have attained their 18th birthday before 1st of January in the current year.

1st           MITHRIL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer
2nd          FORESTWAY FLAMENCO, James & Sandra Barry
3rd           KILNCOPSE BLACK VELVET, Arnwood Pony Stud
4th           MITHRIL STEPHANIE, Mrs C Milvain

Class 36
Junior Ridden Mountain & Moorland, Mare & Gelding, exceeding 138cms (13.2hh) but not exceeding 148cm (14.2hh) or as specified by respective breed society. Rider must not have attained their 18th birthday before 1st of January in the current year.

1st           JAROSITE PICKASON, Miss Gabrielle George
2nd          KANTALLIS ANSON, Arnwood Pony Stud
3rd           FOXCOTE HONEYMOON, Ellen Sherwood
4th           FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan.

Champion Ridden Junior Mountain & Moorland, Mare & Gelding (Winner to receive $100 Cash kindly donated by Chantell Royal Stud)

MITHRIL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer

Reserve Champion Ridden Junior Mountain & Moorland, Mare & Gelding

KANTALLIS ANSON, Arnwood Pony Stud

Junior Ridden Part Bred Mountain & Moorland Classes

Class 33
First Ridden Mountain & Moorland Pony Mares & Gelding, not exceeding 128cm  (12.2hh). Riders must have attained their 5th birthday must not have attained their 12th birthday before the 1st of January in the current year.

1st           CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

 
Class 37
Junior Ridden Part Bred Mountain & Moorland Pony, Mare & Gelding, not exceeding 128cms (12.2hh), Rider must not have attained their 14th birthday before 1st of January in the current year.

1st           CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Class 39
Junior Ridden Part Bred Mountain & Moorland Pony, Mare & Gelding, exceeding 138cms (13.2hh) but not exceeding 148cm (14.2hh). Rider must not have attained their 18th birthday before 1st of January in the current year.

1st           MORNINGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott
2nd          STRATHCONON PALDAO, Javais Ham
3rd           JAROSITE TREGARRON, Nicole Sanderson

Class 40
Junior Ridden Part Bred Mountain & Moorland, Mare & Gelding, exceeding 148cms (14.2hh) Rider must not have attained their 18th birthday before 1st of January in the current year.

1st           KAPETA REGENT, Denise Wood

Champion Ridden Junior Part Bred Mountain & Moorland, Mare or Gelding (Winner to receive Pegasus Browbrand, kindly donated by Pegasus Browbands & $100 Cash kindly donated by Kalhattaen Stud & the Western Australian New Forest Promotional Group)

MORNINGSIDE DAYBREAK, Sophie Scott

Champion Ridden Junior Part Bred Mountain & Moorland, Mare or Gelding

CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Ridden Working Hunter Mountain & Moorland / Part Bred Mountain & Moorland

Judge:  Lizzy Briant & Scott McGregor

Class 64

Working Hunter Mountain & Moorland not exceeding 122cms (12hh) (Minimum height 1’6” (47cms) Maximum height 1’9” (53cms) Maximum spread 1’6” (47cms)

1st           BOJINDA LITTLE KEIKO, Misses Kara Woolcock & Narelle Munday
2nd         
Chateau Gay Gahlura, Liz Carey
3rd           WYBALENA GIDDEN, Mrs Teena-Louise Firth
4th           MOONGALBA DOLOMITE,

Class 65
Working Hunter Mountain & Moorland exceeding 122cm (12hh) and not exceeding 138cm (13.2hh) (Minimum height 2’0” (61cms) Maximum height 2’3” (69cms) Maximum spread 2’0” (61cms)

1st           MITHERAL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer
2nd          STRICKLAND PARK JO’S REBEL, Vi Gunn
3rd           PENNYLANE CADJA, Normington Family
4th           AVON GRANGE WELSHMAN, Megan Hodge

Class 66
Working Hunter Mountain & Moorland exceeding 138cm (13.2hh) (Minimum height 2’6” (76cms) Maximum height 2’9” (84cms) Maximum spread 2’6” (76cms)

1st           ACHERON ZYDECO, Renee Paola
2nd          FORESTWAY ODETTE, Helen Maughan
3rd           BARNON IMPERIAL JACK, Miss Kasey Tozer & Norm Clark
4th           KAPETA KIP, Mrs D Horne & Mrs C Sherwood

Champion Ridden Working Hunter Mountain & Moorland
(Winner to receive $100 Cash kindly donated by the New Forest Pony Association of Australia Inc. & Subscription to The Native Pony Magazine kindly donated by The Native Pony Magazine)

MITHERAL MAGIC POTION, Tahnee Pfeiffer

 

Reserve Champion Ridden Working Hunter Mountain & Moorland

ACHERON ZYDECO, Renee Paola

Class 68
Working Hunter Part Bred Mountain & Moorland Pony exceeding 122cm (12hh) and not exceeding 138cm (13.2hh) (Minimum height 2’0” (61cms) Maximum height 2’3” (69cms) Maximum spread 2’0” (61cms)

1st           CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Class 69
Working Hunter Part Bred Mountain & Moorland, exceeding 138cm (13.2hh) (Minimum height 2’6” (76cms) Maximum height 2’9” (84cms) Maximum spread 2’6” (76cms)

1st           STRATHCONON PALDAO, Javais Ham

Champion Ridden Working Hunter Part Bred Mountain & Moorland (Winner to receive $100 Cash kindly donated by the Australian Sports Pony Registry Inc.)

CINTRA THE JOKER, Shaelyn Walsh

Champion Ridden Working Hunter Part Bred Mountain & Moorland

STRATHCONON PALDAO, Javais Ham

 

Barastoc HOTY Commitee Media Release

 

 

24 April 2014  
Featured Horse

Click on Me
Featured Stallion

Click on Me
Featured Listing

Click on Me
Awards
Loading...  
Correspondents
Berni Saunders
Claudia Graham
Jenny Barnes
Tracy Mayhew
Toni-Anne Collins
Bill Saunders
Angus McKinnon
Melissa Alexander
Lulu Kyriacou
Tess Crebbin
Joanne Everly
Cyberhorse
FEI
EFA